Y a k u t İ y e    B e l e d İ y e s İ
Başkanın Mesajı

Eski ile yeniyi kavuşturan anlayışla, değerli hemşerilerime seslenmek istiyorum.

Kadim şehrin merkezini oluşturan Yakutiye İlçemiz, 161 cadde, bin 600 sokak, 26 Köy/mahallelerimiz, 13 köyden müteşekkildir. Hizmet sınırlarımız 842 KM2'ye ulaşıyor. Hizmet alanımız 7 ilin yüz ölçümünden daha büyük.

İlçemiz sınırları içerisinde 300 civarında tarihi eser bulunmaktadır. Kamu kuruluşlarının tamamına yakını sınırlarımız içerisindedir. 15 bin civarına gecekondu, eski yapıyla örülü çok sayıda mahalle yine sınırlarımız içerisinde yer almaktadır. Yakutiye ilçesi mevcut durumuyla avantaj ve dezavantajları içerisinde barındırmaktadır.

Dezavantajları avantaja dönüştürebilen bir yönetim anlayışı ortaya koyduk. Eski Erzurum'u oluşturan Hacıcuma, Taş Mescit, Sultan Melik, Hasanibasri, Gavurboğan, Mehdiefendi mahallelerini Kentsel Dönüşüm alanları ilan ettik. Mehdiefendi ve Hasanibasri mahallelerinde metruk yapıların tamamı temizlenerek yeni ve modern yapılaşmaya uygun hale getirildi.

Şimdi Mehdiefendi mahallemizde oldukça güzel bir projeyle yapım süreci başladı. Hasanibasri mahallesinde yapılaşma sürüyor. Sultan Melik mahallesinde dönüşüm tamamlanıyor. Üç Kümbetler Projemiz, tarihi miras olarak hak ettiği değere kavuşuyor. Hacıcuma, Taş Mescit ve Narmanlı mahalleleri 1. etap kamulaştırma tamamlanıyor.

Tarihi eserlerimize sahip çıkıyoruz. Üç Kümbetler Projemiz ile 26 tarihi ve sivil mimari örneği gün yüzüne çıktı, Yakutiye Kent Meydanı (Yakutiye Medresesi ve Lala Paşa Camii) insanla buluştu. İstanbul Kapı Projemiz bir değerin yok olup gitmesinin önüne geçti, Gürcükapı ve Ehmal Camiini kavuşturacak projemiz, Gümrükhanı, Gümrük Hamamı ve Camiini çevreleyen meydan projemiz yeni tarihi eserlerin insanla buluşmasını sağlayacak.

Dün ve bugünü buluşturan, insanına kentleşmenin bütün nimetlerini sunma gayretinde olan bir anlayışla sizlerin hizmetindeyim. Birlikte, beraber, doğruyu arayarak ve doğru üzerinde yürüyerek sizlere hizmet etmeye devam edeceğimi ifade etmek istiyorum.

Design And Code By